منو

حاج مرزوق و مراسم مسلمیه

1402/05/04
|

به مناسبت ایام شهادت حضرت مسلم علیه السلام شما رو دعوت می کنیم به شنیدن مداحی قدیمی با عنوان «مراسم مسلمیه» با صدای حاج مرزوق بنیان گذار مراسم مسلمیه در حرم شاه عبدالعظیم

حاج مرزوق، یکی از شیفتگان و دلسوختگان مکتب حضرت سیدالشهدا(ع) بود که تمامی عمر شریف خود را در راه ارادت به ساحت اباعبدالله و خاندان اهلبیت سپری نموده بود.او که کیمیای حسینی را در وجود خود نهادینه کرده بود در این وادی به عنایت و کرامتی از جانب خاندان اهلبیت و خصوصاً حضرت امام حسین(ع) واصل شده بود.

🔸در سال (1270)، اصناف بازار تهران اقدام به دعوت از حاج مرزوق (که از طلاب اهل کربلا بود) کردند تا به ایران بیاید؛ بعد از در خواست های مکرر و اصرار آن ها به ایران آمد که بعدها خود او می گوید: در خواب امام حسین(ع) را می‌بیند که به او می‌فرماید: هرجا که باشی با ما در ارتباط هستی اما ما یک سری شیعیانی در ایران داریم که بهتر است به آنجا بروی؛ در نتیجه حاج مرزوق به ایران عزیمت می کند.

🔹تأثیر نوحه ها و مرثیه ها و روضه های او در تهران و در میان مردم ارادتمند به سیدالشهداء(ع) به قدری بود که او را پدر نوحه خوانی معاصر می نامند و بسیاری از آداب و سبک های عزاداری و نوحه خوانی در هیئات تهران منسوب به وی می باشد. همچنین اوج اثر گذاری ایشان در برپایی و بنیان گذاری سنت ؛چهارپایه؛ در شب های مسلمیه در حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) بوده است.

🔸اکثر مداحان قدیمی شاگردان حاج مرزوق بودند:حاج اکبر ناظم،مرحوم شاه حسین،حاج محمد علامه و حاج محمد علی اسلامی نمونه هایی از دست پرورده های سبک و سلوک حاج مرزوق عرب(حائری) می باشند.

صدای گفتگو

ویدئو

درباره

سایر مشخصات

تصاویر

دیدگاه خود را بنویسید
دیدگاه

پایگاه دعا و نغمه های مذهبی